CAR T cell

سازمان غذا و داروی امریکا، اولین داروی ضد سرطان برگرفته از سلولهای سیستم ایمنی بیمار را مورد تایید قرار داد. این روش درمانی که با نام تجاری Kymriah  (tisagenlecleucel) به بازار عرضه خواهد شد، نوعی سلول-ژن درمانی است که با دستکاری ژنتیکی لنفوسیتهای T  خود بیمار حاصل می‌شود. سلولهای حاصل با نام CAR T cell شناخته می‌شوند که برای تهیه آن سلول‌های T بیمار، از خون جداسازی شده و به یک مرکز تولید کننده ارسال می‌شوند، جایی که در آن سلول‌ها به نحوی دستکاری ژنتیکی می‌شوند که بتوانند یک گیرنده آنتی‌ژنی کایمریک (CAR) را بیان کنند. این گیرنده سلول‌های T را به سمت سلول‌های لوکمیک بیان کننده CD19 هدایت می‌کند. این سلول‌ها پس از تزریق به بیمار قادر به از بین بردن سلول‌های لوکمیک که آنتی ژن CD19 را در سطح خود بیان می‌کنند، هستند.

سازمان غذا و دارو آمریکا با صدور اطلاعیه‌ای ضمن اعلام صدور مجوز برای این روش درمانی، از تصمیم خود به عنوان "یک لحظه تاریخی" در علم پزشکی یاد کرده و آن‌را دریچه ای جدید به سوی درمان سرطان و سایر بیماری‌های صعب‌العلاج دانسته است.

شرکت ارایه کننده این روش درمانی که نوارتیس(Novartis)  نام دارد هم‌اکنون این خدمات را در ازای ۴۷۵ هزار دلار ارایه می‌دهد و مدعی است در ۸۳ درصد موارد مبتلایان به لوکمی حاد لنفوئیدی را کاملا درمان می‌کند.

 

https://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm574058.htm